close

Boys Swimming

Southwestern Conference Swimmers and Divers of the Week Honors 1/18-1/24

SWC

Following swim meets on January 18th-24th swimmers and divers of the week for the Southwestern Conference were announced this afternoon. Below are this week’s honorees:

Female Swimmer/Diver of the Week
Abby Calaway (Jr)
Berea-Midpark

Calway was a perfect four-for-four last week in Berea-Midpark’s clash with Olmsted Falls.  The junior was part of the winning 200 and 400 freestyle relay teams, won the 100 freestyle with a time of 56.51 and set a school record in the 200 freestyle with her winning time of 2:00.74.

Other Notable Performances

Paige Kay (Sr), Avon
Kay helped the Eagles go 7-0 in the SWC by swimming on both winning relay teams and finishing in second in the 500 freestyle.

Male Swimmer/Diver of the Week
Ryan Hammerschmidt (Sr)
Avon
Hammerschmidt is swimming strong at the right time of the year.  The senior set three personal bests (200 IM, 100 breaststroke, 50 free split) in the water last week on his way to four event wins.

Other Notable Performances

Brady Link (Fr), Olmsted Falls
Link helped lead the Bulldogs to a win over Berea-Midpark by winning the 200 IM, swimming on the winning 200 medley and 200 free relays, and finishing second in the 100 butterfly.

 

 

read more

Southwestern Conference Swimmers and Divers of the Week Honors 1/11-1/17

SWC

Following swim meets on January 11th-17th swimmers and divers of the week for the Southwestern Conference were announced this afternoon. Below are this week’s honorees:

Female Swimmer/Diver of the Week
Bridget Kurtzweil (So)
Avon

Kurtzweil helped set two school records for the Eagles in the medley relay (1:51.55) and the 4oo freestyle relay (3:45.89) at the Viking Invitational.  She also had personal bests i the 200 IM (2:13.46) and the 100 backstroke (59.28), making the finals in all four events.

Other Notable Performances

Lillie Katsaras (Jr), Olmsted Falls
The junior recorded two personal bests in the 200 and 500 freestyle last week to win both events against Avon Lake.

Male Swimmer/Diver of the Week
Evan Bolton (Sr)
Olmsted Falls
Bolton won all four of his events against Avon Lake last week, helping the Bulldogs post their best medley and 400 relay times of the season.

Other Notable Performances

Evan Hammerschmidt (Sr), Avon
The senior set a personal best in the 100 breaststroke at the Viking Invitational (1:02.42) and securing the best breaststroke time in the SWC this winter by nine seconds.

 

 

read more

Southwestern Conference Swimmers and Divers of the Week Honors 1/4-1/10

SWC

Following swim meets on January 4th-10th swimmers and divers of the week for the Southwestern Conference were announced this afternoon. Below are this week’s honorees:

Female Swimmer/Diver of the Week
Sarah Tomasch (Jr)
Olmsted Falls

Tomasch won 3 individual events on the week winning the 200IM against North Olmsted and North Ridgeville and both the 100 and 200 Freestyle against Amherst Steele to help the Bulldogs go 3-0 on the week.

Male Swimmer/Diver of the Week
Justin Farmer (Sr)
Amherst-Steele
Two individual event wins and two relay wins, Farmer helped paced the Comets.  The senior won both the 50 and 100 Freestyle against Olmsted Falls this past week, and was a member of both winning 200 Medley and 200 Freestyle Relay teams.

Other Notable Performances

Ryan Flaherty (So), Avon
The sophomore diver set a new Avon school record with his performance last week at Berea-Midpark High School.

Jackson Stump (Fr), Olmsted Falls
Stump won five individual events in three meets last week.  The freshman won the 100 Butterfly against Strongsville, both the 50 Freestyle and the 100 Breaststroke against North Olmsted and North Ridgeville, and then capped the week off with victories in the 200 Freestyle and 100 Butterfly against Amherst Steele.

 

read more

Southwestern Conference Swimmers and Divers of the Week Honors 12/28-1/3

SWC

Following swim meets on December 28th-January 3rd swimmers and divers of the week for the Southwestern Conference were announced this afternoon. Below are this week’s honorees:

Female Swimmer/Diver of the Week
Eva Molenaar (Fr)
Avon

Molenaar had six wins on the week for the Eagles.  Against Wadsworth, the freshman swam a leg both the winning 200 Medley Relay and 200 Freestyle Relay.  Against Avon Lake, Molenaar won both of her individual events (50 Freestyle, 100 Backstroke) and her relay team won the 200 Freestyle Relay and the 400 Freestyle Relay.

Other Notable Performances

Abby Calaway (Jr), Berea-Midpark
Calaway won both of her individual events against Brunswick (200 Freestyle and 100 Backstroke) while helping Berea-Midpark’s 200 Freestyle Relay and 400 Freestyle Relay teams finish in second place.

Lillie Katsaras (Jr), Olmsted Falls
Katsaras remains undefeated this season in the 200 Individual Medley and the 100 backstroke, winning again this past week.

Male Swimmer/Diver of the Week
Ryan Urban (Sr)
Avon
Urban picked up two individual event wins against Wadsworth in the Eagles 85-85 tie with the Grizzles.  Against SWC rival Avon Lake, the senior earned four wins on the night.  Individually he won the 100 Butterfly and the 100 Backstroke on top of swimming in two winning relay events.

Other Notable Performances

Roman Wentzel (Sr), Berea-Midpark
The senior swimmer for the Titans won both the 50 Freestyle and 100 Freestyle and helped Berea-Midpark’s 200 Freestyle Relay team and the 400 Freestyle Relay team to victory over Brunswick.

 

read more

Southwestern Conference Swimmers and Divers of the Week Honors 12/21-12/27

SWC

Following swim meets on December 21st-27th swimmers and divers of the week for the Southwestern Conference were announced this afternoon. Below are this week’s honorees:

Female Swimmer/Diver of the Week
Elisabeth Davis (So)
North Olmsted

Davis set a personal best in her diving performance on the week, scoring 233 on her dives.

Other Notable Performances

Makenzie Black (Fr), Berea-Midpark
The freshman swimmer won both of her individual events (100 Backstroke, 100 Butterfly) and set personal records in her leg of the 200 Medley Relay and 200 Freestyle Relay, both second place finishes for the Titans.

Casey Schmidt (Sr), Olmsted Falls
Schmidt scored a season best score of 225.95 in diving to help the Bulldogs defeat Avon.

Male Swimmer/Diver of the Week
Justin Farmer (Sr)
Amherst Steele
Farmer won both the 50 Freestyle and the 100 Breaststroke while also being a member on the Comets winning 200 Medley Relay and 400 Freestyle Relay teams.

Other Notable Performances

Jacob Hoessle (Sr), Berea-Midpark
The senior swimmer for the Titans won the 200 Freestyle and helped Berea-Midpark’s 200 Freestyle Relay team to victory.  Hoessle finished second in the 100 Backstroke and his 400 Freestyle Relay Team finished second against Amherst Steele.

Jackson Stump (Fr), Olmsted Falls
In his first varsity meet, Stump won both of his individual events and also anchored the Bulldogs’ winning 400 Freestyle Relay team.

read more

Southwestern Conference Swimmers and Divers of the Week Honors

SWC

Following swim meets on December 14th-20th swimmers and divers of the week for the Southwestern Conference were announced this afternoon. Below are this week’s honorees:

Female Swimmer/Diver of the Week
Sierra Dorobek (So)
Amherst Steele

Dorobek finished first in both of her individual events (200 IM, 100 Breaststroke) and was a member of both A relay teams against Avon Lake.

Other Notable Performances

Madison Groppe (Sr), North Ridgeville
The senior swimmer set a new school record for the Rangers in their meet against Avon.

Male Swimmer/Diver of the Week
Joe Swain (So)
Avon Lake
Due to rescheduling, the Avon Lake Shoremen had two meets in a 14 hour span.  Swain competed in the 500m freestyle both days.  On Saturday against Amherst Steele, Swain swam the 500 in 4:58.  On Sunday morning against the Rangers of North Ridgeville, Swain finished the 500m race in 5:01.

Other Notable Performances

Stephen Watt (So), North Ridgeville
Watt set two North Ridgeville High School records (200 freestyle, 500 freestyle) in their meet against Avon this week.

read more

2019-20 Swimming and Diving All-Southwestern Conference Honors

SWC

The Southwestern Conference has announced the 2019-20 swimming and diving individual award winners and All-Southwestern Conference teams, as selected by the Championship Meet results and conference coaches. Avon’s Katt Benny and Westlake’s Luke Heberle were named the Most Valuable Swimmers. Dan Smith of Avon Lake was named the SWC Girls Coaches of the Year while Amherst Steele’s Mary Bartek was named the Boys Coach of the Year.

2019-20 Girls Swimming and Diving All-Southwestern Conference Honors

Most Valuable Swimmer
Katt Benny
– Avon

Coach of the Year
Dan Smith – Avon Lake

First Team All-Southwestern Conference
One Meter Diving – Grace Kelsheimer – Westlake
200 Yard Medley Relay – Katt Benny, Mallory Mackay, Rayna Swope, Paige Kay – Avon
200 Yard Freestyle – Taylor Malin – Westlake
200 Yard IM – Zoe Wysong – Avon Lake
50 Yard Freestyle – Mallory Mackay – Avon
100 Yard Butterfly – Mallory Mackay – Avon
100 Yard Freestyle – Katt Benny – Avon
500 Yard Freestyle – Sierra Dorobek – Amherst Steele
200 Yard Freestyle Relay – Rayna Swope, Paige Kay, Katt Benny, Mallory Mackay – Avon
100 Yard Backstroke – Katt Benny – Avon
100 Yard Breaststroke – Sierra Dorobek – Amherst Steele
400 Yard Freestyle Relay – Emily Hauck, Maggie Williams, Kaitlyn Lumsden, Katie Williams – Avon Lake

Second Team All-Southwestern Conference
One Meter Diving – Amanda Socha – Avon
200 Yard Medley Relay – Brooke Lumpkin, Bree Lumpkin, Zoe Wysong, Emma Okuma – Avon Lake
200 Yard Freestyle – Katie Williams – Avon Lake
200 Yard IM – Allison McDaniel – Avon Lake
50 Yard Freestyle – Emma Okuma – Avon Lake
100 Yard Butterfly – Rayna Swope – Avon
100 Yard Freestyle – Emily Hauck – Avon Lake
500 Yard Freestyle – Taylor Malin – Westlake
200 Yard Freestyle Relay – Emily Hauck, Katie Williams, Abby Schillinger, Emma Okuma – Avon Lake
100 Yard Backstroke – Abby Calaway – Berea-Midpark
100 Yard Breastroke – Emma Okuma – Avon Lake
400 Yard Freestyle Relay – Katie Sanchez, Sydney Peer, Olivia Irwin, Taylor Malin – Westlake

Honorable Mention All-Southwestern Conference
Amherst Steele
Aubrey Pluta, Elizabeth Zelnik

Avon
Rayna Swope, Natalie Woods

Avon Lake
Nelya Schaasfort, Katie Williams

Berea-Midpark
Mallory Redetzki, Megan Thai

Lakewood
Charlotte Beno, Sistina Simcox

North Olmsted
Elena Kobak, Eve Kobak

North Ridgeville
Lilly MacDonald, Lauren Steinbrunner

Olmsted Falls
Lillie Katsaras, Casey Schmidt

Westlake
Isabella McFadden, Emilie Tobin


2018-19 Boys Swimming and Diving All-Southwestern Conference Honors

Most Valuable Swimmer
Luke Heberle – Westlake

Coach of the Year
Mary Bartek – Amherst Steele

First Team All-Southwestern Conference
One Meter Diving – Michael Slaughter – Avon Lake
200 Yard Medley Relay – Chase Aruskevicius, Kevin Heyd, Ethan Belak, Jeremy Onacila – Amherst Steele
200 Yard Freestyle – Jeremy Onacila – Amherst Steele
200 Yard IM – William Moses – Avon Lake
50 Yard Freestyle – Luke Heberle – Westlake
100 Yard Butterfly – Luke Heberle – Westlake
100 Yard Freestyle – William Moses – Avon Lake
500 Yard Freestyle – Chase Aruskevicius – Amherst Steele
200 Yard Freestyle Relay – Jacob Rakar, John Belak, Ethan Belak, Kevin Heyd – Amherst Steele
100 Yard Backstroke – Chase Aruskevicius – Amherst Steele
100 Yard Breaststroke – Kevin Heyd – Amherst Steele
400 Yard Freestyle Relay – Chase Aruskevicius, Justin Farmer, Jeremy Onacila, Ethan Belak – Amherst Steele

Second Team All-Southwestern Conference
One Meter Diving – Ethan Belak – Amherst Steele
200 Yard Medley Relay – Jacob Rakar, Derek Odelli, Joe Haas, John Belak – Amherst Steele
200 Yard Freestyle – Joe Swain – Avon Lake
200 Yard IM – Kevin Heyd – Amherst Steele
50 Yard Freestyle – Jack Williams – Westlake
100 Yard Butterfly – Steven Malloy – Avon
100 Yard Freestyle – John Belak – Amherst Steele
500 Yard Freestyle – Braden Martens – North Olmsted
200 Yard Freestyle Relay – Jack Williams, Lance Clemons, Max Lee, Luke Heberle – Westlake
100 Yard Backstroke – Jacob Rakar – Amherst Steele
100 Yard Breaststroke – Lance Clemons – Westlake
400 Yard Freestyle Relay – Jack Williams, Lance Clemons, Max Lee, Luke Heberle – Westlake

Honorable Mention All-Southwestern Conference
Amherst Steele
Lucas Johnson, Michael Petrillo

Avon
Evan Hammerschmidt, Steven Malloy

Avon Lake
Owen Bornhorst, Joe Swain

Berea-Midpark
Caden Dees, Eli Washburn

Lakewood
Parker Polen, Tru Smith

North Olmsted
Nathan Wenger, Aaron Yu

North Ridgeville
Ian Crout, Tanner Norman

Olmsted Falls
Evan Bolton, Lucas Trupo

Westlake
Stephen Blair, Shane Quinn

read more

Amherst Steele Claims Fifth Straight SWC Boys Swimming and Diving Crown

2020 SWC Championship Meet Results

Amherst Steele claimed the 2020 Southwestern Conference Boys Swimming & Diving Championship Saturday at the Westlake City Recreation Center. The title marks the team’s fifth consecutive conference crown.

Amherst Steele collected 439 total points throughout the two-day event. Avon Lake finished second after collecting 231 points and Westlake was third with 230 points.  The Comets took home titles in seven of 12 events at the Championship.

read more

2019-20 Southwestern Conference Winter Preview – Swimming and Diving

SWC

With the winter athletic season beginning this week, the Southwestern Conference is excited to launch its Southwestern Conference Winter Preview. The preview will be a tradition for faithful Southwestern Conference followers and will signal the beginning of the much anticipated 2019-20 winter athletic seasons and the first step on the pathway to this year’s Southwestern Conference Champions.

Follow along this week as we preview each of the Winter sports as they begin their 2019-20 campaigns:

Monday Nov 18 – Bowling & Gymnastics
Tuesday Nov 19 – Swimming/Diving & Hockey
Wednesday Nov 20 – Wrestling
Thursday Nov 21 – Boys Basketball
Friday Nov 22 – Girls Basketball


Amherst Steele

Head Coach: Mary Bartek

Years at school: 7

Last Year’s Conference Finish: Girls – 4th, Boys – 1st

Number of Returning Starters: Girls – 9, Boys 14

Athletes to Watch: Chase Aruskevicius (Jr), Ethan Belak (S0), John Belak (So), Kevin Heyd (Sr), Jeremy Onacila (Sr), Aubrey Pluta (Sr), Emma Sekerak (Jr), Gabby Smith (S0).

2019 Season Outlook: The Comets are primed for another great season, having nine seniors to lead this year’s roster and the girls roster has some freshmen who are ready to step in the spotlight.


Avon

Submission not received in time for posting.


Avon Lake

Head Coach: Daniel Smith

Years at school: 6

Last Year’s Conference Finish: Girls – 1st, Boys – 3rd

Number of Returning Starters: 9

Athletes to Watch: 

2019 Season Outlook: With 22 freshmen on the roster this winter, Coach Smith hopes to bring the young squad up to speed with the help of his large senior class.  Avon Lake will look to focus on the elements of swim technique and lead the conference with heart and hard work.


Berea-Midpark

Head Coach: Ty Morgan

Years at school: 2

Last Year’s Conference Finish: Girls – 5th, Boys – 6th

Number of Returning Starters: Girls – 14, Boys – 9

Athletes to Watch: Abigail Calaway (S0), Michelle Dranuski (Jr), Mallory Redetzki (Sr), Megan Thai (Sr), Eliza Wegner (So), Jadyn Zahursky (Jr), Ethan Barker (S0), Caden Dees (Sr), Jacob Hoessle (Jr), Eli Washburn (Sr), Roman Wentzel (Jr), Mitchell Windahl (Jr).

2019 Season Outlook: The Titans boys and girls teams are young and leaning on their upperclassmen to help guide them through the season. They are working very hard and putting in quality time in the pool.


Lakewood

Head Coach: Doreen O’Malley

Years at school: 2

Last Year’s Conference Finish: Girls – 6th, Boys – 8th

Number of Returning Starters: Girls – 8, Boys – 4

Athletes to Watch: Beno (Fr), Bussert (Jr), Miranda (Sr), Polen (Sr), Saracina (Jr), Simcox (Jr), Tucker (So), Woodford (Jr).

2019 Season Outlook: The Rangers will be looking to build upon last year.  With several returning swimmers, Lakewood looks to expand on their achievements they made in the pool in 2018-19.


Midview

Does not field a swimming and diving team for 2019-20 winter season.


North Olmsted

Head Coach: Bonnie Greer

Years at school: 5

Last Year’s Conference Finish: Girls – 9th, Boys – 7th

Number of Returning Starters: Girls – 3, Boys – 5

Athletes to Watch: Jamie Kennedy (Sr), Elena Kobak (So), Eve Kobak (Sr), Braden Martens (S0), Nathan Wenger (Jr)

2019 Season Outlook: Graduating seven last year, the Eagles are young but hungry.  They are working hard in the pool and anticipating a lot of growth this season.


North Ridgeville

Head Coach: Jason Young

Years at school: 1

Last Year’s Conference Finish: Girls – 8th, Boys – N/A

Number of Returning Starters: N/A

Athletes to Watch: Aaron Dunstan (So), Lilly MacDonald (Sr), Andrew Margolin (Fr), Jolie Roussat (S0), Lauren Steinbrunner (So)

2019 Season Outlook: The Rangers are young and still building their swim program this season, but Coach Young is optimistic that his group can continue to build from last year.


Olmsted Falls

Head Coach: Rich Szczepinski

Years at school: 1

Last Year’s Conference Finish: Girls – 7th, Boys – 4th

Number of Returning Starters: 5

Athletes to Watch: Evan Bolton (Jr), Delaney Burton (Sr), Lillie Katsaras (So), Quinn Kennedy (Jr), Hannah Kho (Sr), Grace Kolesar (Fr), Jack Surtman (Sr), Lucas Trupo (Sr).

2019 Season Outlook: Olmsted Falls is excited to begin a new era. New opportunities in and out of the pool should fuel an exciting season. Under the first-year coaching staff of Rich Szczepinski, Katie Pierce, Adam Crabtree, and Kevin McCaffrey the swimmers are looking forward to seeing tremendous improvement. Led by a senior class of 14, including returning SWC scorers Hannah Kho, Ari Ponticelli, Andrew Schroth, Jack Surtman, and Lucas Trupo and impact newcomers, the Bulldogs look to rise in the SWC rankings.


Westlake

Head Coach: Emily Stephenson

Years at school: 3

Last Year’s Conference Finish: Girls – 3rd, Boys – 2nd

Number of Returning Starters: 20

Athletes to Watch: Olivia Irwin (Sr), Grace Kelsheimer (Jr), Taylor Malin (Sr), Isabella McFadden (Sr), Abby Prout (Sr), Katie Sanchez (Sr), Emilie Tobin (Jr), Kara Wilkinson (Sr), Stephen Blair (Sr), Landon Clarke (Fr), Lance Clemons (Sr), Aidan Cockburn (Jr), Ethan Drake (So), Ryan Forshey (So), Luke Heberle (Jr), Max Lee (Sr), Aedan Prout (Jr), Shane Quinn (Jr), Hussein Said (Sr), Jack Williams (Sr), Jacob Wylie (Jr)

2019 Season Outlook: The Westlake swimming and diving teams have started their preseason with strong work ethic and determination. They have set goals, both individually, and as a team, and are working hard in and out of the pool to achieve those goals.

read more

2018-19 Swimming and Diving All-Southwestern Conference Honors

SWC

The Southwestern Conference has announced the 2018-19 swimming and diving individual award winners and All-Southwestern Conference teams, as selected by the Championship Meet results and conference coaches. Avon Lake’s Maggie Williams and Will Moses were named the Most Valuable Swimmers.  Joe and Dan Smith of Avon Lake were named the SWC Girls Coaches of the Year while Amherst’s Mary Bartek was named the Boys Coach of the Year.

2018-19 Girls Swimming and Diving All-Southwestern Conference Honors

Most Valuable Swimmer
Maggie Williams – Avon Lake

Coach of the Year
Joe and Dan Smith – Avon Lake

First Team All-Southwestern Conference
One Meter Diving – Amanda Socha – Avon
200 Yard Medley Relay – Maggie Williams, Emily Presley, Maya Assaf, Emma Okuma – Avon Lake
200 Yard Freestyle – Maggie Williams – Avon Lake
200 Yard IM – Kaitlyn Hunt – Avon
50 Yard Freestyle – Katerina Benny – Avon
100 Yard Butterfly – Maya Assaf – Avon Lake
100 Yard Freestyle – Sistina Simcox – Lakewood
500 Yard Freestyle – Maggie Williams – Avon Lake
200 Yard Freestyle Relay – Katie Sanchez, Olivia Irwin, Isabelle Sanchez, Taylor Malin – Westlake
100 Yard Backstroke – Kaitlyn Hunt – Avon
100 Yard Breaststroke – Abby Sidloski – Avon
400 Yard Freestyle Relay – Maya Assaf, Maggie Williams, Emily Hauck, Katie Williams – Avon Lake

Second Team All-Southwestern Conference
One Meter Diving – Jamie Kennedy – North Olmsted
200 Yard Medley Relay – Kaitlyn Hunt, Abby Sidloski, Caitlin Downing, Katerina Benny – Avon
200 Yard Freestyle – Sistina Simcox – Lakewood
200 Yard IM – Alexis Schuller – Berea-Midpark
50 Yard Freestyle – Emma Okuma – Avon Lake
100 Yard Butterfly – Caitlin Downing – Avon
100 Yard Freestyle – Katerina Benny – Avon
500 Yard Freestyle – Alexis Schuller – Berea-Midpark
200 Yard Freestyle Relay – Kaitlyn Hunt, Caitlin Downing, Krista Ramser, Katerina Benny – Avon
100 Yard Backstroke – Isabelle Sanchez – Westlake
100 Yard Breastroke – Emma Okuma – Avon Lake
400 Yard Freestyle Relay – Isabelle Sanchez, Olivia Irwin, Taylor Malin, Katie Sanchez – Westlake

Honorable Mention All-Southwestern Conference
Amherst
Elizabeth Lowe, Elizabeth Zelnik

Avon
Krista Ramser, Natalie Woods

Avon Lake
Katie Williams

Berea-Midpark
Abby Calaway, LynnDee Popovich

Lakewood
Sophia Miranda, Ethel Woodford

North Olmsted
Jackie Kennedy, Elena Kobak

North Ridgeville
Lilly MacDonald, Lauren Steinbrunner

Olmsted Falls
Kaye Dregalla, Lillie Katsaras

Westlake
Abby Prout, Kara Wilkinson


2018-19 Boys Swimming and Diving All-Southwestern Conference Honors

Most Valuable Swimmer
Will Moses – Avon Lake

Coach of the Year
Mary Bartek – Amherst

First Team All-Southwestern Conference
One Meter Diving – Michael Slaughter – Avon Lake
200 Yard Medley Relay – Chase Aruskevicius, Kevin Heyd, Joe Haas, Jeremy Onacila – Amherst
200 Yard Freestyle – Will Moses – Avon Lake
200 Yard IM – Braden Martens – North Olmsted
50 Yard Freestyle – Luke Heberle – Westlake
100 Yard Butterfly – Luke Heberle – Westlake
100 Yard Freestyle – Will Moses – Avon Lake
500 Yard Freestyle – Braden Martens – North Olmsted
200 Yard Freestyle Relay – Kevin Heyd, Jeremy Onacila, Ethan Belak, John Belak – Amherst
100 Yard Backstroke – Kyle Brown – Avon
100 Yard Breaststroke – Kevin Heyd – Amherst
400 Yard Freestyle Relay – Ethan Belak, Justin Farmer, Chase Aruskevicius, John Belak – Amherst

Second Team All-Southwestern Conference
One Meter Diving – Caden Dees – Berea-Midpark
200 Yard Medley Relay – Owen Bornhorst, Alec McNeill, Will Moses, Michael Slaughter – Avon Lake
200 Yard Freestyle – Masen Collins – Olmsted Falls
200 Yard IM – Kevin Heyd – Amherst
50 Yard Freestyle – Ethan Belak – Amherst
100 Yard Butterfly – Kyle Brown – Avon
100 Yard Freestyle – John Belak – Amherst
500 Yard Freestyle – Chase Aruskevicius – Amherst
200 Yard Freestyle Relay – Jack Williams, Lance Clemons, Max Lee, Luke Heberle – Westlake
100 Yard Backstroke – Lucas Trupo – Olmsted Falls
100 Yard Breaststroke – Lance Clemons – Westlake
400 Yard Freestyle Relay – Max Lee, Lance Clemons, Jack Williams, Luke Heberle – Westlake

Honorable Mention All-Southwestern Conference
Amherst
Stevie Soboslay, James Watson

Avon
Evan Hammerschmidt, Steven Malloy

Avon Lake
Owen Bornhorst

Berea-Midpark
Colin Neumann, John Pinzon

Lakewood
Wilson Reynolds, Joe Toole

North Olmsted
Patrick Kennedy, Nathan Wenger

North Ridgeville
Ian Crout, Tanner Norman

Olmsted Falls
Jack Surtman, Connor White

Westlake
Collin Burrows, Jacob Wylie

read more